26 April 2024

Bulimia może zabić

O ile dość łatwo jest nam zdiagnozować osobę chorą na anoreksję, to w przypadku bulimii jest to trudne. Bowiem na pierwszy rzut oka jest to osoba dobrze funkcjonująca w otoczeniu, zadbana, uśmiechnięta, o wadze ciała zbliżonej do normy. Z reguły nawet najbliższe otoczenie nie jest w stanie za tą fasadą dostrzec prawdziwy problem.
Jakie więc sygnały powinny zaniepokoić? Bulimia zaczyna się najczęściej od stosowania różnorodnych diet odchudzających. Osoba chora nie akceptuje swojego ciała, ma niską samoocenę, a jednocześnie chce spełnić oczekiwania otoczenia, bez względu na cenę, jaką przy tym płaci. Bardzo staranie zapisuje pomiary wagi i każdy dodatkowy dekagram traktuje jako klęskę. Obsesyjne odchudzanie przeplata się z atakami głodu. Osoba dotknięta bulimią zjada wtedy ogromne ilości jedzenia, najczęściej bardzo kalorycznego. Po takim ataku ma potworne wyrzuty, więc stara się doprowadzić do wymiotów lub przeczyszczenia organizmu.
Takie zmienne podejście doprowadza do całkowitego wyniszczenia organizmu, jeśli w porę nie przyjdzie pomoc. W leczeniu bulimii niezwykle ważne jest nastawienie samej osoby chorej, której musi zależeć na pozytywnych zmianach.

Previous post Przejście na innego papierosa, e-papieros – plusy.
Next post Otyłość wśród dzieci